„JERUSALEMA” PO TUCHOWSKU CZYLI „ROZTAŃCZONY RYNEK”

„Tuchowscy fani Jerusalemy” jak same siebie określają osoby, które wzięły udział w nagraniu teledysku z układem choreograficznym do znanej na całym świecie piosenki „Jerusalema*” sprawili, że w niedzielne (6.06) popołudnie tuchowski rynek zamienił się w salę taneczną. Taniec na płycie rynku zorganizowany pod nazwą „Roztańczony Rynek” był pierwszym akcentem niedzielnego „Trzymaj Się Zdrów Festival”, którego organizatorami byli: Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o. Dom Kultury w Tuchowie oraz Gmina Tuchów. /fot. Jerzy Bergander/

Pandemia koronawirusa i wszechobecne obostrzenia. Ograniczone kontakty z rówieśnikami i znajomymi, brak życia towarzyskiego a na wielu twarzach, zmęczonych pandemią, smutne miny. Tak, od ponad roku, wygląda nasze codzienne życie. Dodatkowo poziom naszego przygnębienia mogła pogłębiać pogoda, która nijak nie umiała się zdecydować, w kierunku której pory roku chce zmierzać … Na szczęście ostatnie kilkanaście dni przed festiwalem  przyniosło namiastkę powrotu do normalności. I chociaż tym razem nikt już nie próbował przekonywać nas, że wirus jest w odwrocie, to jednak złagodzone obostrzenia i brak konieczności zasłaniania ust na świeżym powietrzu pozwoliły na minimum aktywności, do której zaprosili mieszkańców Tuchowa, ale i nie tylko, tuchowscy fani Jerusalemy czyli: Dom Kultury w Tuchowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Tuchowie, Centrum Zdrowia Tuchów, Komenda Miejska Policji w Tarnowie, Młodzieżowa Rada Gminy, Szkoła Podstawowa w Tuchowie, Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie, Uczniowski Klub Sportowy Lider Tuchów, Przedszkole Publiczne w Mesznej Opackiej, Tuchowski Bullodrom.

W pierwszym tańcu, punktualnie o godzinie 17:30, udział wzięli organizatorzy tj. pracownicy Domu Kultury w Tuchowie, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchowie a także przedstawiciele grup zawodowych i społecznych z Tuchowa, zaproszeni do udziału w teledysku promującym „Roztańczony Rynek” oraz utwór „Jerusalema”. W kolejnych – trzech próbach do tańczących dołączyli obecni na rynku mieszkańcy i to zarówno ci młodsi, jak i starsi. Ogromną niespodziankę, i to jak najbardziej miłą, sprawili swoją obecnością członkowie zespołu ludowego „W Kuźni u Kowala” z Kowalowej, który w tym roku obchodzi swój jubileusz 35-lecia działalności.

Odbiór z jakim spotkał się przygotowany teledysk, jego facebook’owe polubienia i udostępniania a także masę ciepłych słów pod adresem organizatorów i uczestników teledysku w połączeniu z atmosferą panującą na tuchowskim rynku sprawiły, że zakładany przez organizatorów cel został osiągnięty. Uśmiech i dobry nastrój panujący wśród tańczących w połączeniu z ruchem sprawiły, że chociaż przez kilkadziesiąt minut udało się nam zapomnieć o pandemii. Mamy nadzieję, że znak ten będzie dobrym prognostykiem, który sprawi, że będzie to początek powrotu do normalności, za którą już chyba wszyscy tęsknimy.

W imieniu organizatorów akcji serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie naszego teledysku oraz obecność i udział w „Roztańczonym Rynku”.

A kto nie był i chciałby chociaż wirtualnie poczuć atmosferę niedzielnej imprezy może obejrzeć fotorelacje na profilu FB Domu Kultury w Tuchowie

* Południowoafrykańska piosenka „Jerusalema” zyskała nowe życie dzięki grupie tanecznej z Angoli i daje ludziom na całym świecie poczucie bycia częścią wspólnoty w trakcie izolacji spowodowanej pandemią COVID-19. Wszystko zaczęło się na początku 2020 roku, kiedy angolska grupa taneczna Phenomenos do Semba dodała własną choreografię do południowoafrykańskiego przeboju z 2019 roku pt. „Jerusalema” autorstwa Master KG i Nomcebo Zikode. Nakręcony gdzieś na podwórkach Luandy film JerusalemaDanceChallenge pokazuje grupę przyjaciół, którzy tańczą, nie przerywając posiłku. W dobie obecnej pandemii “film #JerusalemaDanceChallenge stał się odpowiedzią na zarazę”, pisze Ananya Jahanara Kabir, historyk literatury i kultury z King’s College London, w artykule opublikowanym na stronie „Modern Ghana”. „Niemal z dnia na dzień wszyscy, od policjantów w Afryce do księży w Europie, zaczęli publikować swoje własne filmy taneczne do »Jerusalemy«, odtwarzając tę choreografię”.




Comments are Closed