STRAŻACY PIELGRZYMOWALI NA LIPOWE WZGÓRZE

Ubiegłoroczna pielgrzymka strażaków, policjantów oraz orkiestr dętych na rozpoczęcie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, ze względu na pandemię i  obowiązujące obostrzenia, odbyła się w sposób bardzo symboliczny. Na szczęście w bieżącym roku udało się nam powrócić do tradycji wspólnego pielgrzymowania a ilość pocztów sztandarowych, druhen, druhów i pojazdów pożarniczych świadczy o tym, jak ważna jest właśnie ta forma pielgrzymowania, którą od ponad 30 już lat pielęgnują o.o. Redemptoryści oraz strażacy z regionu.

Od godziny 16:45 poczty sztandarowe, kompania reprezentacyjna ZOP ZOSP RP w Tarnowie, członkowie MDP oraz druhny i druhowie z jednostek OSP powiatu tarnowskiego oraz sąsiednich, gromadzili się na płycie tuchowskiego rynku a orkiestry w amfiteatrze. Niespełna trzy kwadranse później, po uformowaniu szyku, wszyscy zgromadzeni, przy akompaniamencie przybyłych orkiestr wyruszyli w kierunku ul. Wysokiej i Lipowego Wzgórza, jak nazywane jest wzniesienie, na którym znajduje się Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie.

Po dotarciu do bram bazyliki, proboszcz parafii o. Bogusław Augustowski CSsR przywitał przybyłe poczty sztandarowe, druhny, druhów, pielgrzymów oraz gości wśród których znaleźli się m.in. Członek Zarządu Głównego ZOSP RP druh Andrzej Jarocha, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie st. bryg. Piotr Szpunar, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tuchowie druh Mieczysław Kras oraz burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek i Komendant Posterunku Policji w Tuchowie komisarz Tomasz Stachurski. Głównym celebransem oraz kaznodzieją odprawionej o godzinie 18:00 mszy świętej był ks. bp. Stanisław Salaterski a o obsługę liturgiczną zadbali w tym roku druhny i druhowie z gminy Tarnów.

Po Eucharystii, która zainaugurowała Wielki Odpust Tuchowski A.D. 2021, jej uczestnicy udali się w procesji na parking sanktuaryjny przy ulicy Tarnowskiej, gdzie dokonano poświęcenia pojazdów pożarniczych. Głos zabrali także zaproszeni goście a następnie dokonano oficjalnego zakończenia tegorocznej pielgrzymki.
Comments are Closed