PROSIMY O OSTROŻNOŚĆ I ROZWAGĘ

Chociaż zakaz wstępu do lasów, w związku ze stanem epidemii, został zniesiony to okazuje się, że bardzo prawdopodobne będzie wprowadzenie kolejnego zakazu w zakresie dostępności terenów leśnych dla ludzi. Bezśnieżna niemal zima oraz brak opadów deszczu w ostatnich tygodniach sprawiły, że organizacje hydrologiczne alarmują o trudnej sytuacji nie notowanej w naszym kraju od 150 lat. Z informacji Komendy Głównej PSP wynika, że od początku tego roku wybuchło ponad 2100 pożarów lasów i 23 tysiące pożarów traw.

Lasy Państwowe z przykrością zwracają uwagę, że większość pożarów, jaka wybuchła w lasach, była spowodowana przez ludzi. Był to efekt celowych podpaleń, nieostrożnego obchodzenia się z ogniem czy wypalania traw. O tym z jakim zagrożeniem mamy do czynienia świadczą m.in. mapy zagrożenia pożarowego (zdj. pow.)

Jak możemy przeczytać na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym, jednostki organizacyjne Lasów Państwowych codziennie, w terminie od 1 kwietnia do 30 września, określają stopnie zagrożenia pożarowego lasu dla 60 stref prognostycznych nie obejmujących obszarów górskich. Stopnie te określane są m.in. na podstawie wilgotności powietrza i ściółki badanych dwukrotnie tj. o godzinie 9 oraz 13.

Niestety, pomimo kwarantanny narodowej oraz licznych zakazów, obostrzeń i ograniczeń związanych z poruszaniem się, w tym roku także na terenie naszej gminy odnotowaliśmy sporą ilość zdarzeń związanych z wypalaniem wysuszonej roślinności. Tereny gminy Tuchów to w wielu miejscach wzgórza pokryte lasami, dlatego należy bardzo poważnie potraktować aktualną sytuację pożarową.

Przyroda jest dla człowieka, lasy są dla ludzi ale ludzi odpowiedzialnych i mających przede wszystkim wrażliwość przyrodniczą. Dlatego apelujemy o ostrożność i odpowiedzialne zachowanie podczas spacerów i wycieczek do lasów.

Aktualną sytuację oraz wprowadzone stopie zagrożenia pożarowego można obserwować na stronie: MAPA ZAGROŻENIA POŻAROWEGO LASÓW
Comments are Closed