PODZIĘKOWANIA – gdy emocje powoli opadają [140-lecie]

Ochotnicze Straże Pożarne stanowią jeden z ważniejszych elementów każdej społeczności lokalnej, służąc, nie tylko w czasie trwania sytuacji kryzysowych, ale angażując się również w inicjatywy lokalne, obchody uroczystości patriotycznych i religijnych, prowadząc działania prewencyjne, organizując Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i, tym samym, pomagając wychowywać nowe pokolenia odpowiedzialnych i świadomych obywateli.

W taki też sposób, od lat, funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna w Tuchowie: z jednej strony, reagując na każde wezwanie syreny alarmowej, ratując życie i mienie ludzkie, z drugiej zaś, aktywnie angażując się w życie tuchowskiej społeczności.

Strażaków można zobaczyć praktycznie wszędzie, a zarazem, udział w akcjach, uroczystościach, itp., to zaledwie wierzchołek góry lodowej czasu, jaki poświęcają straży ochotnicy. To czego przeważnie nie widać, to czas spędzony m.in. na szkoleniach, ćwiczeniach, dbaniu o sprzęt i budynki remizy, opieka nad młodzieżowymi drużynami pożarniczymi, a także: pilnowanie porządku w dokumentach, szukanie funduszy na coraz to nowocześniejszy sprzęt, rozliczanie dotacji itd..

Czas poświęcony straży – działaniom: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – jest dla druhów zawsze kosztem czegoś: czasu z rodziną, obowiązków domowych, pracy, ale też zasłużonego wypoczynku czy po prostu kosztem „świętego spokoju”.

I, mimo, że ochotnicy ofiarowują ten czas i swoje siły, bezinteresownie, nie myśląc o odznaczeniach, medalach czy uznaniu, to miło jest widzieć, szczególnie przy takich okazjach jak obchodzony w ostatnią sobotę jubileusz 140-lecia, że, to nasze poświęcenie, jest przez innych dostrzegane i doceniane.

Dlatego w imieniu wszystkich odznaczonych oraz w imieniu całej Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchowie składamy serdeczne podziękowanie, za otrzymane dowody uznania dla naszej służby. Za medale, odznaczenia i, każde, wypowiedziane podczas sobotniej uroczystości, ciepłe słowo.

Dziękujemy serdecznie gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością – aby wspólnie z nami świętować obchody 140-lecia, przybyli:

• Poseł na Sejm RP Pani Anna Pieczarka

• I Wicewojewoda Małopolski Pan Ryszard Pagacz• Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Pan Wojciech Skruch

• Dyrektor Zarządu Wykonawczego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Małopolskiego, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnowie druh Łukasz Łach

• Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. małopolskiego, a zarazem Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnowie druh Łukasz Giemza

• Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie st. bryg. Krzysztof Gładysz• Członek Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnowie druh Wiesław Siedlik

• Członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnowie, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tuchowie druh Krzysztof Siwak

• Radna Powiatu Tarnowskiego Pani Grażyna Karaś• Radny Powiatu Tarnowskiego Pan Bogdan Płachno

• Burmistrz Tuchowa Pani Magdalena Marszałek

• Przewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie Pan Stanisław Obrzut

• Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie Pan Jerzy Urbanek

• Radne i radni Rady Miejskiej w Tuchowie:

– Pani Małgorzata Gacek- Pani Ewa Michałek

– Pani Maria Wiśniowska- Pan Grzegorz Borgula

– Pan Mateusz Janiczek- Pan Marek Krzemień

– Pan Janusz Łukasik

– Pan Jerzy Odroniec

– Pan Andrzej Przybyła

– Pan Jacek Tyrka

– Pan Stanisław Wabno

• Sekretarz Gminy Pan Jerzy Laska

• Skarbnik Gminy Pan Szczepan Makarski

• Przewodniczący Rady Osiedlowej Tuchów Lewobrzeżny Pan Paweł Jantoń

• Komendant Policji w Tuchowie Pan Tomasz Stachurski

• Dyrektor Domu Kultury w Tuchowie Pan Janusz Kowalski

• Członkowie honorowi OSP Tuchów

Pragniemy podziękować również tym, którym pełnione obowiązki uniemożliwiły przybycie w sobotę do Tuchowa, a którzy pamiętali o nas przesyłając listy gratulacyjne i z życzeniami. Podziękowania kierujemy do:

• Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pana Mariusza Kamińskiego

• Poseł na Sejm RP, Pani Urszula Augustyn

• Posła na Sejm RP, Pana Stanisława Bukowca

• Posła na Sejm RP, Pana Wiesława Krajewskiego

• Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka

• Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP, druha Waldemara Pawlaka• Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Piotra Filipka

• Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa małopolskiego, druha Edwarda Siarki• Starosty Tarnowskiego, Pana Romana Łucarza

Dziękujemy proboszczowi parafii Świętego Jakuba w Tuchowie, księdzu prałatowi Alfonsowi Górowskiemu za uroczystą mszę świętą w intencji strażaków i Ich rodzin, odprawioną w koncelebrze z księdzem Maciejem Knapikiem.

Dziękujemy Panu organiście, Józefowi Rąpale, za ubogacenie liturgii grą na organach.

Dziękujemy niezawodnej orkiestrze Parafialna Orkiestra Dęta – Siedliska na czele z Panem Kapelmistrzem Bogdanem Stefanem za uświetnienie uroczystości i mszy świętej swoją grą.

W imieniu Zarządu oraz wszystkich członków OSP w Tuchowie, dziękujemy serdecznie pocztom sztandarowym oraz druhom z zaprzyjaźnionych jednostek, bez których udziału, obchody jubileuszu nie miały by tak dostojnego charakteru. Dziękujemy ochotnikom z:

• OSP Buchcice

OSP Burzyn

Ochotnicza Straż Pożarna Chojnik

OSP i MDP Ciężkowice

OSP Dąbrówka Tuchowska

OSP KSRG Gromnik

OSP Jodłówka Tuchowska

OSP Karwodrza

OSP Lubaszowa

OSP Łowczów

OSP Meszna Opacka

OSP Piotrkowice

OSP KSRG Pleśna

OSP Ryglice

OSP KSRG Rzepiennik Strzyżewski

OSP KSRG Siedliska

Szczególne podziękowania kierujemy do druhów z OSP Dąbrówka Tuchowska za pomoc w zabezpieczeniu przemarszu i uroczystości.

Podziękowania dla druha Wacława Ropskiego za pełnienie obowiązków spikera.

Dziękujemy wszystkim, obecnym na uroczystości, sympatykom OSP Tuchów.

Dziękujemy za relacje fotograficzne przygotowane przez Wojciecha Krasa z Wk_foto oraz Sylwię Niemiec.

Świętując nasze 140-lecie, chcielibyśmy podziękować w sposób szczególny i specjalny naszym rodzinom, bo tak naprawdę, tylko nam najbliżsi wiedzą ile wyrzeczeń wiąże się ze służbą strażaka ochotnika. I tylko dzięki Nim, Ich cierpliwości i wyrozumiałości możemy, z radością, robić to, co robimy.

Podziękowania kierujemy również do tych, o których tak naprawdę nieczęsto mówi się w kontekście Ochotniczych Straży Pożarnych. Mamy tu na myśli przedsiębiorców, zatrudniających w swoich zakładach i firmach strażaków ochotników. Naszym druhom, nie raz zdarzało się wybiegać z pracy, gdy do remizy wzywała syrena alarmowa. Dziękujemy tak w imieniu swoim jak i wszystkich strażaków będących w podobnej sytuacji, za okazywane zrozumienie. Pracodawca, który z wyrozumiałością podchodzi do strażaka udającego się na alarm, sam też, pośrednio, pomaga przy działaniach ratowniczych.

Ponadto, chcielibyśmy podziękować w sposób specjalny tuchowskim przedsiębiorcom i firmom, za, niezmiennie od lat, okazywane naszej jednostce, wsparcie rzeczowe i finansowe, dzięki któremu jest nam po prostu odrobinę łatwiej i lepiej służyć mieszkańcom Gminy Tuchów. Dlatego dziękujemy serdecznie firmom:

1. Usługi Stolarskie Dawid Bodzioch

2. Coala

3. MBM Tuchów

4. Mawipol Tuchów – Auto SPA & Detailing

5. Mikulec Tuchów Sp. z o.o., (https://www.facebook.com/profile.php?id=100083631032475)

6. Piekarnia&Cukiernia Jasikowscy

7. Kosta Mrówka Tuchów

8. Restauracja Strych (https://www.facebook.com/profile.php?id=100063472542823)

9. Rojar – Podłogi Okna Drzwi

10. Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski „Sajdak” Sp.j.

11. Piekarnia Ewa Więcek

12. WIMED

13. Wojmar Profit Wojciech Wąs, Bogusław Wąs

Dziękujemy mieszkańcom Tuchowa, za nieustanne wsparcie jakie nam okazują.

Ponadto, chcielibyśmy serdecznie podziękować firmie PZU, która zgodziła się zostać sponsorem głównym sobotnich wydarzeń.

Obchody jubileuszu 140-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchowie, zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, za które to wsparcie również dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim tym, bez których pomocy, uroczystości nie udało by się zorganizować w tym w szczególności Gmina Tuchów oraz Dom Kultury w Tuchowie.

Tyle jeśli chodzi o podziękowania 🙂. Dokładna relacja z wydarzenia – już wkrótce.
Comments are Closed