1883-2023 – RELACJA Z OBCHODÓW 140. ROCZNICY ZAŁOŻENIA OSP W TUCHOWIE

W 2023 roku przypada 140. rocznica założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchowie, która powstała dokładnie 24 września 1883 roku.

Ten fakt stał się okazją do przygotowania i przeprowadzenia uroczystości jubileuszowych. Zgodnie z planem, główna uroczystość odbyła się w sobotę 27 maja br. i zgromadziła wielu gości, a także druhny i druhów oraz poczty sztandarowe jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Tuchów, a także okolicznych gmin.

Oprawę muzyczną zapewniła Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk, pod batutą kapelmistrza Bogdana Stefana.

Obchody jubileuszu rozpoczęły przemarsz pododdziałów z placu obok Domu Strażaka w Tuchowie i złożenie kwiatów przy figurze św. Floriana na tuchowskim rynku. Następnie zebrani przeszli do kościoła parafialnego, w którym odprawiona została msza święta, a przewodniczył jej proboszcz ks. Alfons Górowski.

Kolejnym punktem uroczystości zaplanowanym przez organizatorów był apel w tuchowskim amfiteatrze, podczas którego m.in. zostały wręczone odznaczenia państwowe, samorządowe i związkowe. Dowódcą uroczystości był druh Łukasz Giemza, a dowódcą pododdziałów druh Dominik Wąs.

Wśród gości, którzy przybyli na uroczystość, znaleźli się m.in.:

• poseł na Sejm Anna Pieczarka,
  • I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz,
  • wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch,
  • dyrektor Zarządu Wykonawczego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Małopolskiego, a zarazem prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnowie druh Łukasz Łach,
  • komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie st. bryg. Krzysztof Gładysz,
  • członek prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnowie druh Wiesław Siedlik,
  • członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnowie, a zarazem prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tuchowie druh Krzysztof Siwak,
  • radni Powiatu Tarnowskiego – Grażyna Karaś i Bogdan Płachno,
  • burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek,
  • radni Rady Miejskiej w Tuchowie na czele z przewodniczącym Stanisławem Obrzutem i wiceprzewodniczącym Jerzym Urbankiem,
  • sekretarz gminy Jerzy Laska,
  • przewodniczący Rady Osiedla Tuchów Lewobrzeżny Paweł Jantoń,
  • komendant komisariatu policji w Tuchowie komisarz Tomasz Stachurski,
  • dyrektor Domu Kultury w Tuchowie Janusz Kowalski.

Podczas uroczystości nie zabrakło także pocztów sztandarowych i przedstawicieli jednostek ochotniczych straży pożarnych z Buchcic, Burzyna, Chojnika, Ciężkowic, Dąbrówki Tuchowskiej, Gromnika, Jodłówki Tuchowskiej, Karwodrzy, Lubaszowej, Łowczowa, Mesznej Opackiej, Piotrkowic, Pleśnej, Ryglic, Rzepiennika Strzyżewskiego i Siedlisk.

Apel rozpoczął się od złożenia meldunku i przeglądu pododdziałów, po którym, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, podniesiona została flaga państwowa.

Następnie przybyłych gości przywitał prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchowie, druh Wiktor Sajdak, który w krótkim przemówieniu przedstawił także rys historyczny tuchowskiej jednostki.

W dalszej części odbyła się ceremonia wręczenia zasłużonym druhom odznaczeń państwowych, samorządowych i związkowych. W jej trakcie wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch wręczył na ręce prezesa tuchowskiej jednostki Złoty Medal „Polonia Minor” przyznany przez Samorząd Województwa Małopolskiego.

Kolejnym punktem były przemówienia przybyłych gości, którzy w swoich wystąpieniach bardzo ciepło wyrażali się o służbie strażaków ochotników, a także przekazali podziękowania, gratulacje i życzenia dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchowie,

Marszałek wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Tuchowie Stanisławem Obrzutem przekazali jubileuszowy

grawer dla jednostki. Na ręce prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchowie wpłynęły także okolicznościowe listy, które przesłali: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, posłowie: Urszula Augustyn, Wiesław Krajewski, Stanisław Bukowiec, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, prezes Zarządu Głównego ZOSP RP druh Waldemar Pawlak, Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Piotr Filipek, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa małopolskiego druh Edward Siarka, a także Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Po odegraniu hymnu ZOSP RP Rycerze Floriana odbyła się defilada pododdziałów, a ostatnim punktem apelu było złożenie meldunku o jego zakończeniu.

Wspólne świętowanie zakończył posiłek i  spotkanie przy stołach, na których królowały produkty, dania i potrawy regionalne, m.in: kiełbasa tuchowska, wiejska tuchowska, miód, Tuk Tuchowski, smalec ze skwarkami i cebulką, ogórki kiszone, babka drożdżowa i szarlotka, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Siedlisk.

Sponsorem głównym wydarzenia była firma PZU.

Obchody jubileuszu 140-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchowie, zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

LISTA ODZNACZONYCH I WYRÓŻNIONYCH

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 lutego 2023 roku, na wniosek Wojewody Małopolskiego, za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej, Brązowym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni:

druh Łukasz Giemza

druh Grzegorz Wąs

Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski odznaczeni zostali:

druh Andrzej Moździerz

druh Włodzimierz Wąs

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczyło medalami „Za zasługi dla pożarnictwa”:

Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymały następujące osoby:

Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek

druh Maciej Boratyński

druh Dariusz Janas