NIEBEZPIECZNY PIORUN

Od kilku dni w prognozach pogody dla naszego powiatu pojawiały się ostrzeżenia o burzach lub burzach z gradem. Wczorajsze epicentrum ich intensywności znalazło się na miejscowością Olszyny w gminie Rzepiennik Strzyżewski a intensywne opady deszczu odnotowano w gminach Gromnik i Ciężkowice. Dzisiejsze ostrzeżenia 2 stopnia dotyczyły zdecydowanej większości województw w naszym kraju. Popołudniowa burza a zwłaszcza jej skutki, postawiły na nogi jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Tuchów.

Zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Karwodrzy otrzymaliśmy o godzinie 13:40. Do zdarzenia wyjechały z naszej jednostki zastępy samochodami GBARt (Man) oraz GBA (Star). Podobną dyspozycję otrzymali zawodowcy z Siedlisk oraz druhowie z Karwodrzy i Piotrkowic. Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów okazało się, że podczas burzy, która przechodziła nad naszą gminą, piorun spowodował pożar a w jego konsekwencji uszkodzenie instalacji elektrycznej w budynku jednorodzinnym. Pomimo faktu, że instalacja nie nadaje się do użytku i wymaga gruntownej naprawy, to na szczęście nie doszło do zapalenia się elementów konstrukcyjnych budynku. Dyżurny SKKM w uzgodnieniu z KDR-em zawrócił do bazy zastęp GBA z naszej jednostki oraz druhów z Piotrkowic. Ze względu na fakt, iż jeden z mieszkańców uskarżał się na złe samopoczucie wezwano na miejsce ZRM. W tym samym czasie na miejsce dojechali pracownicy zakładu energetycznego i rozpoczęli swoje czynności. Po sprawdzeniu budynku przez strażaków kamerą termowizyjną, skontrolowaniu instalacji elektrycznej przez pracowników zakładu energetycznego, przebadaniu uskarżającego się na złe samopoczucie mieszkańca, który ostatecznie pozostał na miejscu, przekazano miejsce zdarzenia właścicielom i wszystkie służby wróciły do punktów stacjonowania.