DZIEŃ STRAŻAKA INNY NIŻ DOTYCHCZASOWE

4 maja, bez względu na okoliczności, to bardzo ważna data dla wszystkich strażaków. Jednym z pomysłów, który ze względu na stan epidemii nie może dojść w tym roku do skutku a został przyjęty na początku roku przez Zarząd Oddziału Gminnego w Tuchowie była organizacja tegorocznych gminnych obchodów Dnia Strażaka na tuchowskim rynku. Pamiętając o naszym patronie – św. Florianie, postanowiliśmy chociaż w symboliczny sposób przeżyć ten świąteczny okres.

Kilkanaście dni temu wystąpiliśmy do Burmistrza Tuchowa z propozycją odnowienia otoczenia figury św. Floriana, której kompleksowa renowacja została przeprowadzona w 2010 roku. Od tamtej pory upływający czas oraz warunki atmosferyczne sprawiły, że w wielu miejscach pojawiły się odpryski farby, którą pokryte było metalowe ogrodzenie co sprawiało, że metalowe elementy niszczały a i u wielu osób naruszały poczucie estetyki. Niestety bezpośrednie otoczenie figury stało się także dla niektórych miejscem wyrzucania drobnych śmieci a zwłaszcza niedopałków papierosów. Swoją siłę pokazały także chwasty, które przedarły się przez podłoże. Nasza propozycja złożona w tuchowskim samorządzie spotkała się z pozytywnym odzewem i mogliśmy rozpocząć ustalone wcześniej prace. Ze względów na wprowadzone ograniczenia i zasady bezpieczeństwa, wszystkie czynności były wykonywane z zachowaniem odpowiednich zabezpieczeń pod względem ilości osób wykonujących prace a także zabezpieczenia w środki ochrony osobistej tj.  maseczki, okulary, rękawiczki. Ze względu na obowiązki zawodowe naszych strażaków, większość prac wykonywaliśmy w godzinach popołudniowych lub dni wolne od pracy. Właściwe prace rozpoczęliśmy 20 kwietnia a w pierwszej kolejności w ruch poszły urządzenia elektryczne, przy użyciu których usunęliśmy warstwy starych i odpadających farb. Po dwóch dniach walki z elektronarzędziami w dłoniach, w kolejnym dniu oczyściliśmy ogrodzenie wodą pod ciśnieniem. Ponieważ dwa elementy ogrodzenia w kilku miejscach było oderwane i wymagały ponownego przymocowania, użyliśmy spawarki, przy użyciu której elementy zostały zamocowane we właściwym miejscu. W kolejnym dniu na oczyszczone powierzchnie ogrodzenia położona została warstwa specjalnej farby podkładowej a po jej wyschnięciu, przez kolejne dwa dni przeprowadziliśmy dwukrotne malowanie farbą nawierzchniową. W ramach dalszych prac usunięte zostały chwasty oraz wierzchnia warstwa zniszczonych kamieni ozdobnych, w miejsce których uzupełniliśmy nowe.

Mając na uwadze fakt, że tuchowska figura św. Floriana jest zabytkiem podlegającym nadzorowi konserwatorskiemu, wszystkie prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką, bez wykonywania jakichkolwiek prac przy samej figurze oraz z zachowaniem dotychczasowej kolorystyki ogrodzenia. 

Dla pełnego efektu odświeżone (poprzez oczyszczenie, zabezpieczenie i odmalowanie) zostały również dwie latarnie stojące tuż obok zabytkowej figury, a tuchowski samorząd udekorował otoczenie figury kwiatami w kolorach państwowych oraz związkowych.  

Dodatkowym elementem, który stanął na tuchowskim rynku jest nowy maszt wykonany przez naszych strażaków, na którym w poniedziałek 4 maja zawisła flaga Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, która w ten symboliczny sposób będzie przypominała o strażackim święcie oraz tradycyjnych dniach ochrony przeciwpożarowej, które każdego roku obchodzimy w maju. W godzinach przedpołudniowych przy pomniku złożona została wiązanka kwiatów i w ten sposób, chociaż w bardzo ograniczony sposób ale jednak, podtrzymaliśmy wieloletnią tradycję

Prace, które trwały łącznie prawie 100 godzin. prowadziło w sumie 12 strażaków z tuchowskiej jednostki oraz druhna z OSP w Lubaszowej.

Ostateczny efekt można zobaczyć na żywo lub na zdjęciu poniżej.
Comments are Closed