POGODA ZNÓW GROŹNA

Po zapowiadanych opadach deszczu, które w nocy z niedzieli na poniedziałek (29/30.08) dotarły nad nasz region gwałtownie podniósł się poziom wody w rzece Białej oraz jej dopływach. Konsekwencją tego zjawiska była konieczność postawienia w stan gotowości służb ratowniczych oraz wprowadzenia na terenie kilku gmin powiatu tarnowskiego pogotowia przeciwpowodziowego. W związku z taką sytuacją na terenie gminy Tuchów, we własnych miejscowościach, działania podejmowali druhowie z Siedlisk, Dąbrówki Tuchowskiej, Łowczowa oraz tuchowscy strażacy, którzy działali w Tuchowie i Łowczowie.

O godzinie 18:54 nasi strażacy pojazdami GBARt (Man) i SLRr (Ford Transit) udali się na ulicę Ryglicką, gdzie na terenie budowy obwodnicy Tuchowa woda z międzywala przelała się przez rurę znajdującą się pod nasypem. Na miejsce skierowano również zastęp PSP z Siedlisk. Ratownicy ubrani w ubrania wypornościowe i szelki ratownicze, zabezpieczeni liną zeszli do wody i przy użyciu plandeki i worków z piaskiem uszczelnili otwór od strony rzeki.

Kolejne zgłoszenie, na podstawie którego dyżurny SKKM PSP w Tarnowie uruchomił o godzinie 21:21 syrenę w naszej remizie dotyczyło zalanej drogi powiatowej Tuchów – Pleśna w miejscowości Łowczów. Na miejsce zadysponowano zastęp GBARt z naszej jednostki oraz GLM z Łowczowa a także patrol policji z Tuchowa. Nasze zadanie polegało na zamknięciu drogi wzdłuż torów kolejowych, na odcinku ok. 2,5 km, na którą w trzech miejscach wylała się woda z rzeki Biała.

W związku z wzrostem poziomu wody w rzece Biała, tuż przed północą został wykonany jeszcze jeden przejazd, podczas którego skontrolowano aktualną sytuację, poziom wody oraz przejezdność dróg.
Comments are Closed