NIEODPOWIEDZIALNE ZACHOWANIE

34 stopnie w cieniu a w słońcu zapewne ponad 40. Upał, gorąco, sucho, bliskość zabudowań, lasu i drewna na opał a obok tego … ognisko. I chociaż pod nadzorem właściciela, to jednak należy jasno stwierdzić, że powodem naszej dzisiejszej interwencji było skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie jednego z mieszkańców Lubaszowej.

Ponieważ zgłaszający, który znajdował się w Dąbrówce Tuchowskiej, widział dym unoszący się nad lasem w okolicach Domu Zakonnego Zgromadzenia Redemptorystów w Lubaszowej, ale nie potrafił dokładnie wskazać miejsca potencjalnego pożaru, do zdarzenia zadysponowano zastępy: GBARt z naszej jednostki, GBARt z Posterunku Czasowego PSP w Siedliskach oraz GBA z Lubaszowej. Gdy zawodowcy z Siedlisk dotarli w okolice tzw. „Willi w Lubaszowej” stwierdzili, że niewielkie zadymienie widać ale kilkaset metrów dalej w kierunku wschodnim. W związku z tym kierujący działaniami polecił aby w tamtym kierunku udał się nasz zastęp. Po przejechaniu kilkuset metrów, najpierw skończył się asfalt i wjechaliśmy na utwardzoną drogę, która także się skończyła. Jak się okazało, na końcu tej drogi znaleźliśmy zarówno powód strażackiej interwencji jak i jego sprawcę, który postanowił w niedalekiej odległości od zabudowań rozpalić ognisko w celu spalenia skoszonej wcześniej trawy. Przy użyciu wiader i konewki, deszczówką zgromadzoną przez właściciela zagasiliśmy ognisko. Chociaż nie było ono ogromnych rozmiarów, to jednak fakt wrzucenia do niego świeżo skoszonej trawy sprawił, że początkowo zadymienie było spore i to właśnie ten efekt spalania widoczny nad lasem zauważył zgłaszający. Początkowo sprawca całego zamieszania zupełnie nie zdawał sobie sprawy ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania jednak, jak się wydaje, ostatecznie rozmowa dyscyplinująca podparta konkretnymi przepisami Kodeksu wykroczeń, przeprowadzona przez strażaków oraz przybyłych na miejsce policjantów z tuchowskiego komisariatu przyniosła oczekiwany efekt.

Tak czy siak nie pochwalamy tego typu działań, szczególnie mając na uwadze panujące warunki atmosferyczne. Prosimy o ostrożność a przede wszystkim o rozwagę i zachowanie zdrowego rozsądku przy podejmowaniu decyzji o tego typu zachowaniach i działaniach.