WRAZ ZE SPADKIEM TEMPERATURY – WZRASTA ZAGROŻENIE

Niska temperatura a co za tym idzie konieczność zwiększonej eksploatacji instalacji grzewczych sprawiła, że powrócił problem związany z pożarami sadzy w kominie. Do tego typu zdarzeń strażacy w powiecie tarnowskim wyjeżdżali w ostatnich dniach kilkukrotnie a do jednostek interweniujących przy tego typu zdarzeniach dołączyliśmy wczoraj również i my. W poniedziałkowy (18.01) wieczór, tuż po godzinie 19 informacja o pożarze sadzy w kominie wpłynęła do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie. Do zdarzenia, do którego doszło w kamienicy przy ulicy Mickiewicza w Tuchowie zadysponowano zastęp GBARt (Man) z naszej jednostki oraz GBARt z Posterunku Czasowego w Siedliskach – łącznie 11 strażaków. Ze względu na, z jednej strony starą a z drugiej strony skomplikowaną konstrukcję przewodów kominowych działania okazały się utrudnione ale ostatecznie skuteczne. Po wygaszeniu pieca i podaniu proszku gaśniczego do przewodu kominowego a następnie oczyszczeniu go przy użyciu kuli i szczotki, po ponad dwóch godzinach od rozpoczęcia działań udało się zlikwidować zagrożenie. Podczas działań prowadzonych w piwnicy budynku, w której znajdował się piec centralnego ogrzewania, strażacy musieli pracować w aparatach ochrony dróg oddechowych a w całym budynku na bieżąco dokonywane były pomiary przy użyciu detektorów wielogazowych oraz kamer termowizyjnych. Jak niebezpieczne mogą być tego typu zdarzenia niech świadczy fakt, że w momencie naszego przyjazdu i przeprowadzenia pierwszych pomiarów kamerą termowizyjną temperatura w jednym z odcinków komina wynosiła aż 430 stopni … 
Comments are Closed