WAKACYJNA PLAGA

Wiosenną plagą są od lat pożary traw i nieużytków, które masowo zapełniają statystyki strażackich interwencji. W okresie wakacyjnym, a zwłaszcza w okresie żniw, odpowiednikiem takich zdarzeń są pożary ściernisk czy zboża na pniu i chociaż nie na taką skalę jak wiosenne wypalania to również są one bardzo niebezpieczne.

Do tego typu zdarzenia zostaliśmy zadysponowani w minioną środę (11.08) o godzinie 12:23. Ponieważ ze zgłoszenia wynikało, że płomienie niebezpiecznie zbliżają się do zabudowań, na miejsce zadysponowano trzy strażackie zastępy a dyspozycję wyjazdu otrzymali oprócz nas druhowie z Karwodrzy i zawodowcy z Siedlisk. Po dojeździe na miejsce okazało się, że pożar powoli ale jednak zmierza w kierunku budynków a podmuchy wiatru dodatkowo wspomagają przemieszczenie się płomieni. W celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się płomieni wykorzystano wodę podaną przy użyciu szybkiego natarcia co pozwoliło na szybką lokalizację i ugaszenie pożaru. Ostatecznie spaleniu uległo ok. 25 arów a ustalenie przyczyn powstania pożaru zajęli się policjanci, którzy również dotarli na miejsce zdarzenia.