POŻAR SADZY W KOMINIE

Pierwszą marcową interwencję odnotowaliśmy w miniony wtorek (10.03) a jej przyczyną był pożar sadzy w kominie, do którego doszło w drewniano – murowanym budynku jednorodzinnym.

Alarm na telefony komórkowe naszych strażaków dotarł o godzinie 10:17 i po zgłoszeniu się w remizie otrzymaliśmy nakaz wyjazdu do pożaru na ulicę Długą w Tuchowie a do zdarzenia wyjechał zastęp samochodem GBARt (MAN). W pierwszej kolejności ewakuowano na zewnątrz budynku trzyosobową rodzinę a po przeprowadzonym rozpoznaniu podjęto decyzję o wygaszeniu pieca i podaniu środka gaśniczego przez otwór rewizyjny w piwnicy. Po stłumieniu ognia, tym razem przez otwór na strychu, przy użyciu szczotki zamontowanej na łańcuchu opuszczanej do komina udało się oczyścić komin z palącej się sadzy i obniżyć temperaturę w przewodzie kominowym, która w początkowej fazie pożaru według wskazań kamery termowizyjnej wynosiła prawie 300 stopni Celsjusza. W dalszej kolejności skontrolowano szczelność komina oraz stan powietrza w budynku wykorzystując detektor wielogazowy. Upewniwszy się, że mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu, pisemnie przekazano miejsce zdarzenia właścicielowi wskazując, jakie czynności należy wykonać aby możliwe było korzystanie z centralnego ogrzewania. Po niespełna dwóch godzinach wróciliśmy do bazy.
Comments are Closed