BY POGODA NIE ZASKAKIWAŁA

Dużymi krokami zbliża się długi, chociaż w tym roku wyjątkowo krótki, weekend majowy. W ostatnich latach to właśnie ten weekend był początkiem okresu bardzo dynamicznych zjawisk pogodowych tj. burze, burze z gradem, silny wiatr czy intensywne opady deszczu. O ile pojawienie się tego ostatniego zjawiska byłoby w obecnej sytuacji zbawienne dla naszego kraju to jednak prosimy o poważne traktowanie wydawanych i publikowanych ostrzeżeń oraz zachowanie ostrożności. Poniżej prezentujemy parę praktycznych adresów, uwag i wskazówek.

W pierwszej kolejności przypominamy co oznaczają poszczególne stopnie ostrzeżeń wydawanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Publiczny Instytut Badawczy.

STOPIEŃ 1 (żółty) przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

STOPIEŃ 2 (pomarańczowy) przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

STOPIEŃ 3 (czerwony) przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Wydawane ostrzeżenia można na bieżąco śledzić m.in. w serwisach internetowych tj:

Jeśli jednak ktoś ma ochotę samodzielnie analizować aktualną sytuację pogodową oraz jej rozwój to polecamy serwisy prezentujące mapy radarowe np:
Comments are Closed